Sivu 1/1
viikonlopun testit
Lähetetty: 27 Maalis 2007, 00:19
Kirjoittaja manfex
kävinpä tuossa viikonloppuna testailemassa taas etsintä, en viitsinyt kovin kauaa tonkia kun lapioni hajoaa liitoksistaan (pitänee ostaa joku fiskars tms seuraavaksi) ja kaikkialla oli niin mutaista. kävinkin tänään ostamassa saappaat seuraavaa keikkaa ajatellen. osa näistä löytyi tuusulasta pellon reunasta ja osa keravalta vanhempien takapihalta.

Hienoa.
Lähetetty: 27 Maalis 2007, 00:32
Kirjoittaja Panda
Olet taysin oikeassa! Metallinilmaisimella et tee mitaan jos muut varusteesi ei ole kunnossa... Kunnon lappari on ehdoton! Itsestasi riippuu onko se pienempi esim. helposti kannettava laadukas taitettava kenttalapio vai jykevampi "kerralla kaivava" pisto lapio.. Toki pieni "kukkalapiokin" on tietyissa tilanteissa toivottava. Mutta jos kavelet etsintapaikalle muutaman kilometrin, metrisen kaivurin kanssa niin saatat tulla miettineeksi.
Lähetetty: 28 Maalis 2007, 21:53
Kirjoittaja manfex
kävinpä taas tänään metsikössä vähän aikaa piippailemassa, kaikenmaailman romua löytyy kyllä metrin välein. pitää ne silti ylös kaivaa

ei mitään hajua mitä nuo kaksi isompaa ovat, tuo pienin on kai(?) hevosenkengän naula
