Sivu 1/1
Outo nuolenkärki
Lähetetty: 17 Heinä 2014, 13:11
Kirjoittaja toope
Tämä löytyi etelä-Hämeestä soraharjun rinteestä, lähellä on kulkenut keskiaikainen tie joka on nyt asvaltoitu. Pitäisikö tästä ilmoittaa johonkin museoon? Mihin tällaisia on yleensä käytetty? Löysin netistä jotain kuvia kaksihaaraisista nuolenkärjistä mutta en mitään tietoa siitä mitä niillä on metsästetty. Olisi kiva saada tämä vaikka metsästysmuseoon näytille jos ne vain ovat kiinnostuneita tällaisista.
Läheltä löytyi tuo pieni puukonterä joka taitaa olla aika tuore, isompi terä löytyi kauempaa.

Re: Outo nuolenkärki
Lähetetty: 17 Heinä 2014, 13:15
Kirjoittaja toope
Tässä vielä muita aarteita. Yhdessä hylsyssä lukee 94 ja kolme venäläistä kirjainta, se on aika vanha kun ottaa huomioon M-91 otettiin käyttöön vuonna 1891! Vasemmalla oleva mytty on messinkinen tai pronssinen sormus. Se on tehty kuvioidusta nauhasta joka on liitetty yhdeen puristamalla sen päälle pieni pääkallo, lisäksi se on ilmeisesti ollut kullattu. Oikealla ylhäällä maasieni.

Re: Outo nuolenkärki
Lähetetty: 17 Heinä 2014, 15:03
Kirjoittaja ilkkap
toope kirjoitti:Tämä löytyi etelä-Hämeestä soraharjun rinteestä, lähellä on kulkenut keskiaikainen tie joka on nyt asvaltoitu. Pitäisikö tästä ilmoittaa johonkin museoon? Mihin tällaisia on yleensä käytetty? Löysin netistä jotain kuvia kaksihaaraisista nuolenkärjistä mutta en mitään tietoa siitä mitä niillä on metsästetty. Olisi kiva saada tämä vaikka metsästysmuseoon näytille jos ne vain ovat kiinnostuneita tällaisista.
Läheltä löytyi tuo pieni puukonterä joka taitaa olla aika tuore, isompi terä löytyi kauempaa.

Kaksihaaraisia nuolia käytettiin linnustamiseen muistaakseni.
Ilman muuta kannattaa näyttää paikallismuseolle. Tuollainen rauta murenee kasaksi ruostetta hyvin nopeasti joten
pikainen toiminta on eduksi.
Jos eivät huoli niin itse laittaisin ne ruokaöljyyn kyllästymään.
Re: Outo nuolenkärki
Lähetetty: 17 Heinä 2014, 16:09
Kirjoittaja Goldman1
Hyväkuntoinen haarukkateräinen nuolenkärki, linnustuksessa noita tosiaan on käytetty.
Linkissä enemmän infoa ja kuva samantyyppisestä.
http://www.helsinki.fi/arkeologia/rauta ... rukka.html
Re: Outo nuolenkärki
Lähetetty: 17 Heinä 2014, 18:17
Kirjoittaja toope
Kiitosta vaan tiedosta, pelkäsin jo että joku kertoo sen olevan poranterä tai joku muu turhake. Laitan viestiä Museovirastolle tai johonkin.