Sivu 1/1

Rauniolöytöjä

Lähetetty: 31 Touko 2009, 18:51
Kirjoittaja Leijona
Hellettä uhmaten lähdin veljeni kanssa katsomaan, mitä löytyisi vanhan maatilan raunioilta, ja metsittyneiltä pelloilta.
Tuntuu jotenkin, kuin rakennukset olisi räjäytetty ilmaan, kun jokapuolelle piippaa, ja pellin palasta ja kaikkea muuta roinaa on joka puolella.
Alumiinisia repäisykorkkeja löytyi aivan mahdottomasti, ja täytyihän ne kaivaa maasta, kun niin iloisesti kone äänteli :D
Hylsyissä oli sama juttu, ja liekkö ollut joskus ammuntakilpailut, kun niitä löytyi aivan mahdottomasti :wink:
Löytyihän siinä sivussa sitten jotain kivaakin, kuten kuvista näkyy.
Ei mitään järisyttävää, mutta pronssivalua ja messinkiä kuitenkin, ja tuo huonokuntoinen 5 penniä on v.1921. Tuossa pienemmässä osassa on nahkapala vielä kiinni. Jos joku osaa sanoa, mitä nämä ovat niin kiva olisi :)
Ps. Tuossa tuumamitassa näkyy sentit alareunassa.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Lähetetty: 31 Touko 2009, 19:12
Kirjoittaja hoyla
Komeita löytöjä!
Kyllä ennen vanhaan osattiin suunnitella ja
tehdä kauniita metallikoristeita. Siinäkin
mielessä hyvä kun niitä kaivellaan esille
takaisin ihmisten ilmoille.

Lähetetty: 31 Touko 2009, 19:57
Kirjoittaja kalamies18
Hienon näköistä tavaraa on löytynyt :D juu, kyllä entisaikaan oli suurin osa esineistä paljon hienompaa ja yksityiskohtaisempaa verrattuna näihin nykyajan massatuotanto tuotteisiin :?

Lähetetty: 31 Touko 2009, 20:56
Kirjoittaja Etsijä82
Kyllä nuo vanhat esineet ovat sitten eri hienoja,ei voi muuta sanoa ja tuo pieni esine voisi olla vaikkapa hevosensatulaan kuuluva koriste,koska siellähän sitä nahkaa on paljon käytetty. 8)

Lähetetty: 31 Touko 2009, 21:11
Kirjoittaja Leijona
Tutkin tuossa tarkemmin tuota pientä esinettä, ja siinä takana olevassa kielekkeessä on alareunassa nystyrä, eli siinä on ollut ilmeisesti piikki, että kestää kiinni nahkassa. Toisinsanoen se on työnnetty nahkakappaleen päälle, reunan yli, ja puristettu piikki nahkan läpi.
Olisikohan taas jonkinlainen kiinnitys-solki, esimerkiksi nahkalaukussa, nahkakantisessa kirjassa, valokuva-albumissa, jne. Puuttuu vain vastakappale.
:?: :?:

Lähetetty: 31 Touko 2009, 23:22
Kirjoittaja ilkkap
Leijona kirjoitti:Tutkin tuossa tarkemmin tuota pientä esinettä, ja siinä takana olevassa kielekkeessä on alareunassa nystyrä, eli siinä on ollut ilmeisesti piikki, että kestää kiinni nahkassa. Toisinsanoen se on työnnetty nahkakappaleen päälle, reunan yli, ja puristettu piikki nahkan läpi.
Olisikohan taas jonkinlainen kiinnitys-solki, esimerkiksi nahkalaukussa, nahkakantisessa kirjassa, valokuva-albumissa, jne. Puuttuu vain vastakappale.
:?: :?:
Minä olen tulkinnut tollaset kirjan osiksi.

Lähetetty: 31 Touko 2009, 23:25
Kirjoittaja RJR
ilkkap kirjoitti:
Minä olen tulkinnut tollaset kirjan osiksi.
Sopii hyvin kuvioon , ja siinä sitä onkin kyseessä tosivanhan kirjan jäännökset. Jos näin on niin alueelta löytyy kyllä hyvällä tuurilla jotain vielä jännempää. Grattis.

Lähetetty: 31 Touko 2009, 23:49
Kirjoittaja kalamies18
tuo marjatertun muotoinen jossa reikä ylhäällä on vissiin vanha kirjan sulkija :)

Lähetetty: 01 Kesä 2009, 22:14
Kirjoittaja Leijona
RJR kirjoitti:
ilkkap kirjoitti:
Minä olen tulkinnut tollaset kirjan osiksi.
Sopii hyvin kuvioon , ja siinä sitä onkin kyseessä tosivanhan kirjan jäännökset. Jos näin on niin alueelta löytyy kyllä hyvällä tuurilla jotain vielä jännempää. Grattis.
Täytyypä käydä vielä joskus uudelleen paikalla, jos vaikka sattuisi kohdalle jotain hyvää sen valtavan romumäärän seasta. :)
Ai niin, löytyihän sieltä nallilukkoisen haulikon piippu :wink:

Lähetetty: 01 Kesä 2009, 23:33
Kirjoittaja kalamies18
juu, laitteleppa kuvia jos löydät sieltä jotain kiinnostavaa :D