Sivu 1/1

joenpenkkojen luvanvaraisuus

Lähetetty: 29 Huhti 2014, 11:18
Kirjoittaja epanen
Morjesra.

Olen uus täällä forumilla ja viimeviikolla finndetectori toimitti mulle ensimmäisen piipin. Garret ace 250 ja täl viikol tulee lapio ja pro pointer.
Oon miettiny noita joenpenkkoja mistä alkaa pelto ylhäällä, et ne ois potenttiaalisia paikkoja käyä ettinässä rojua. Historiaa lukenu senverran et ihmisii kulkenu ajansaatossa paljo jokee pitkin.
Kysymys kuuluukin, että onkoha noi penkat luvanvaraisia vai onko ne jokamiehenoikeudella kuljettavissa vai tarviiko lupia kysellä?
Tietysti ois parempi aina kun kysyis luvan, mutta vaikee selvittää kene maita, kun on nii montaa eri maanonistajaa.

Ja onko täs itä-uudellamaalla jotai hyvii paikkoja mitä kanssa piippailijat suosittelee ja haluaa paljastaa:-)?
Itte asustelen Järvenpäässä ja kiinnostais tuo Pornainen-mätsälä ym. Alue.

-Eero

Re: joenpenkkojen luvanvaraisuus

Lähetetty: 29 Huhti 2014, 11:32
Kirjoittaja Haarukka
Jokamiehen oikeudella saa kulkea, kunhan etäisyys asuttuihin rakennuksiin on yli 50m ja kyseessä ei ole viljelty pelto. Suuremmat kaivaukset tarvivat luvat, eli maisemaa ei saa muokata. Itse kävisin piipparoimassa ja jos jostakin löytyy paljon hyvää signaalia niin selvittelisin sitten kaivuuluvat.
Miten lie siinä tapauksessa jos kyseessä on ns. "vesijättömaa", eli ei varsinaisesti kenenkään maa?

Re: joenpenkkojen luvanvaraisuus

Lähetetty: 29 Huhti 2014, 12:52
Kirjoittaja -miksu-
Minä en jaksaisi joenpenkkoja varten kysellä lupia mutta aina parempi jos kysyy. :roll:

Re: joenpenkkojen luvanvaraisuus

Lähetetty: 29 Huhti 2014, 22:20
Kirjoittaja Dyykkari
epanen kirjoitti: Ja onko täs itä-uudellamaalla jotai hyvii paikkoja mitä kanssa piippailijat suosittelee ja haluaa paljastaa:-)?
Itte asustelen Järvenpäässä ja kiinnostais tuo Pornainen-mätsälä ym. Alue.

-Eero
Itse ottaisin selvää kenen maita ne ex-maatalouskoulun pellot ja lähialueet nykyisin on.
Voipi olla että siellä on toki piipattu jo, ja taloja ainakin on laitettu useita siihen.