Sivu 1/1

Tällasta tänään

Lähetetty: 22 Touko 2009, 21:18
Kirjoittaja Rover
tänään kävin eräällä taistelu tantereella kuokkimassa ja tämmöstähän sieltä löyty



Kuva
hylsyjä ja ehjiä pateja ja näkyy siellä sotilaskiväärin iskurin osa, panosvyön osia, sitten kaksi tuommosta laattaa jossa lukee " fix Gege fix" ja sitten siinä on mäkihyppääjän kuva, en oikein ymmärtäny että mitä meinaa, mutta voisiko olla vanhasta suksisiteestä???



Kuva
siinä parempi kuva siitä laatasta.


Kuva
siinä takapuoli.




Kuva
sitten kolme tuommosta korkin tapaista, mitä sitten lieneekää, kaikki eri kokoisia.

Lähetetty: 22 Touko 2009, 21:51
Kirjoittaja Leijona
Paljon on kyllä löytynyt tavaraa :shock:
On kyllä saanut kaivaa monta kuoppaa. Näyttäisi olevan patruunakampojakin.

Lähetetty: 22 Touko 2009, 22:34
Kirjoittaja Rover
joo kyllä muutaman kuopan sai kaivaa, ja vielä kun joku osaisi sanoa että mitä nuo laatat on. ja huomenna uudestaan samalle paikalle :)

Lähetetty: 22 Touko 2009, 22:59
Kirjoittaja hanski
Ei kiväärin iskuri vaan miinan, rinkula jossa nuppi veto miinan sytytin.Jos kaivat vanhoja taistelu paikkoja annan hyvän neuvon tutustu ensin kirjallisuuden kautta mitä on käytetty sodan aikaan taisteluissa,ettei satu vahinkoa. käytä järkeä missä kaivat. Pari kaveria yritti avata krh 81mm ammusta ruuvipenkissä sytytin ruostunut kiinni , toinen sai hienon idean lämpö irrottaa.neste kaasu poltin esiin ja lämpöä, jäi kaverista jäljelle vain kumikengät.Toinen oli kauempana jäi henkiin. olisiko neljä vuotta sitten.

Lähetetty: 22 Touko 2009, 23:09
Kirjoittaja Rover
joo kyllä nyt pittää ottaa asiasta selvää, mutta en kyllä ole kuullut että tuolla olisi miinoja, mutta aisasta otetaan selvää, ja kyllä olen ottanut turvallisuuden ihan etusijalle näissä hommissa.