Sivu 1/1

"pitää olla tyytyväinen"

Lähetetty: 21 Huhti 2014, 21:30
Kirjoittaja JN
Repliikki lainattu Suomen huutokauppakeisarilta ja tottahan se on. Näinä päivinä ei ole löytynyt mitään kohtuuttoman päräyttävää, mutta hyviä löytöjä kylläkin.


Kuva

Joukko-osasto sormus löytyi rannalta, jossa kävin emännän kanssa pyörähtämässä eilen illalla. Muuten oli ranta hyvin putsattu, ei euron euroa eikä isompia markka ajan rahoja. Taitaa olla Hämeen rannat jo melkoisen koluttuja.

Ensimmäinen 1700-luvun hopia ja nyt on hopea kolikoita löytynyt 1500-1900-luvuilta. Seuraavaksi 1100-1400-luvut hakuseen. Kuvassa oleva hopean kappale on todennäköisesti kolikko. Laitoin sen jo "mikä tämä on" osioon näytille. Lisäksi kuvat on lähetetty Rahakammioon tutkittavaksi.

Kuvassa oleva piikivi on löydetty läheltä Brossen löytämää tulusrautaa, liekkö pari ollut aikoinaan??

Re: "pitää olla tyytyväinen"

Lähetetty: 21 Huhti 2014, 21:45
Kirjoittaja Leijona
Kyllä minäkin olisin tuollaiseen settiin tyytyväinen. :D
Mikä tuo oikean reunan neliön muotoinen on?

Re: "pitää olla tyytyväinen"

Lähetetty: 21 Huhti 2014, 21:47
Kirjoittaja ärkoo
Vasemmalla oleva luoti on kiinnostava. Saatko siitä mittatietoja ja lähikuvaa.

Re: "pitää olla tyytyväinen"

Lähetetty: 21 Huhti 2014, 22:07
Kirjoittaja raiban
Hyviä löytöjä,nuo rinkulat on meikäläisen kelan alla harvinaisia.

Re: "pitää olla tyytyväinen"

Lähetetty: 22 Huhti 2014, 05:12
Kirjoittaja JN
ärkoo kirjoitti:Vasemmalla oleva luoti on kiinnostava. Saatko siitä mittatietoja ja lähikuvaa.
15*26mm mauseri hukassa, joten tihrustettu rullamitan kanssa. Lähikuvan laitan illalla.
Leijona kirjoitti:Kyllä minäkin olisin tuollaiseen settiin tyytyväinen. :D
Mikä tuo oikean reunan neliön muotoinen on?
Taitaa olla pinssi. Tekstillä "Svenska fotbollförbundet" Ruotsin jalkapalloliitto.
raiban kirjoitti:Hyviä löytöjä,nuo rinkulat on meikäläisen kelan alla harvinaisia.
Kiitoksia vaan.
Mukaviahan ne. Harvemmin niitä itsellänikään kelan alle jää.

Re: "pitää olla tyytyväinen"

Lähetetty: 22 Huhti 2014, 20:27
Kirjoittaja JN
Tässä kuvat luodista:

Kuva
Kuva

Mauserikin löytyi. Upotus pohjassa 12.5mm, pituus 25.8mm ja halkaisija 15.8mm. Hieman on luoti kolhiintunut pellossa, joten hieman heittää alkuperäisistä mitoista.

Lisäksi kuvassa oli kolikon fragmentti, josta kyselin jo täällä: http://www.aarremaanalla.com/foorumi/vi ... =4&t=13112

Leijona oli lähellä, sillä tänään tuli vastaus Talviolta:
"Kyllä se on dirhemin palanen. En uskalla sanoa enempää kuvan perusteella, mutta ilmeisesti se on abbasidien aikainen, ehkä 800-luvulta. Noin varhaiset rahat ovat meillä yksittäislöydöissä harvoin kokonaisia. "

Toivottavasti on 800-luvulta. Siitä tulisi vanhin löytämäni raha. Tai ainakin pala siitä.