Sivu 1/1

Kirves ja muutama ööre

Lähetetty: 07 Marras 2013, 20:39
Kirjoittaja Taurus
Kuva

Vanhaa bronssia.

Kuva

Veitsi?

Kuva

Kuva

Kuva

Onkohan miten vanha kirves?

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Kirves ja muutama ööre

Lähetetty: 08 Marras 2013, 07:36
Kirjoittaja Lalli
Taurus kirjoitti:Onkohan miten vanha kirves?
Alimmassa kuvassa näyttäis olevan pajahitsin sauma, jos näin on niin saattais mennä tohon 1800-1900 taitteeseen...

Re: Kirves ja muutama ööre

Lähetetty: 08 Marras 2013, 08:41
Kirjoittaja Kultaseppä
Voi osua oikeaan, mutta lähtökohtaisesti kirvestä ei voi ajoittaa pajahitsaus/ahjohitsaus saumojen perusteella, koska menetelmänä hitsaus on yhtä vanha keksintö kuin raudanvalmistuskin, puhutaan siis n. 3000–3500 vuodesta. Tuosta terästä näyttäisi puuttuvan "tukka", joten se voi olla huomattavasti vanhempi...!

Re: Kirves ja muutama ööre

Lähetetty: 08 Marras 2013, 09:06
Kirjoittaja Lalli
Kultaseppä kirjoitti:Voi osua oikeaan, mutta lähtökohtaisesti kirvestä ei voi ajoittaa pajahitsaus/ahjohitsaus saumojen perusteella
Totta töräjät - tässä tapauksessa jos siinä pajahitsi on niin se ajoittaa kirveen todennäköisesti 1900 taitteeseen tai sitä vanhemmaksi jos taas ei niin se voi yhtä hyvin olla 1950-luvun Venäläinen ja teollista tekoa. Itse veikkaan kuitenkin tuota 1800-1900 taitetta ja sepän tekoa.

"Vähän tuoreemmat kirveet on aina pahoja ajoitettavia, helposti tulee 100-vuoden heittoja" sanoi muuan amanuenssi kun kirveen museolla kesällä lahjoitin. :)