Sivu 1/1

Kivityökaluko?

Lähetetty: 13 Loka 2013, 13:24
Kirjoittaja Hiivatulehdus
Tuommoisen löysin.

KuvaUploaded with ImageShack.com

KuvaUploaded with ImageShack.com

KuvaUploaded with ImageShack.com

KuvaUploaded with ImageShack.com



En maastosta vaan pahvilaatikosta romujen alta, ei mitään hajua miten se on sinne joutunut ja mistä. Kivi näyttäisi työstetyltä ja sopii käteen kohtuu hyvin.
Olisiko peltotöissä edellinen asukas löytänyt. Tai sitten tehnyt itse ja leikkinyt luolamiestä :P En tiedä mutta ihan hauska esine, ei muuta kun lihhoo leikkamaan kivellä ---->

Lähetetty: 13 Loka 2013, 16:20
Kirjoittaja Sulikka
Oman tiätämyksen perusteella selvää kauraa, malli, metariaali ja nuo työstämisen jäljet viittaa vahvasti kivikauteen. Ei muuta kuin museon suuntaan kontaktia :)

Lähetetty: 13 Loka 2013, 16:29
Kirjoittaja Hiivatulehdus
Ompas kakkaset sormet :P
Mitenkäs museoon otetaan yhteyttä? ihan vaan sähköpostiako menemään?

Lähetetty: 13 Loka 2013, 17:06
Kirjoittaja ilkkap
Vaikka tuonne:

metallinilmaisin(ät)nba.fi


Laita mukaan vielä paikkakunta.

Lähetetty: 13 Loka 2013, 18:01
Kirjoittaja villimies
Kivikautiselta näyttää. Harmi vaan jos ei ole löytöpaikkatietoja.
T: villimies

Lähetetty: 13 Loka 2013, 18:44
Kirjoittaja Hiivatulehdus
Laitettu viestiä tonne..

Lähetetty: 17 Loka 2013, 18:27
Kirjoittaja Hiivatulehdus
Kiitos - viesti on saapunut hyvin perille ja nyt pääsen vastaamaan siihen:



Kyllä arvelusi on oikea eli kyseessä on kivikautinen työkalu. Tarkemmin kyseessä on piistä eli piikivestä iskemällä sekä retusoimalla muotoiltu esine, jossa vaikuttaisi olevan piiveitsi tai muu leikkaamiseen tarkoitettu esineen. Kuvissa näytät pitävän sitä todennäköisesti aika oikein kädessä. Esine on voitu myös aikanaan halutessa varttaa eli kiinnittää puuvarteen vaikkapa koivusta tehtävällä tervalla liimaamalla eli nk. tökötillä.



Arvelen että löytö voi hyvinkin olla talon mailta tai lähettyviltä. Kaakkois-Suomesta ja rajan takaa Karjalan puolelta on runsaasti kivikautisia löytö- ja asuinpaikkoja. Kivikautisen ihmistoiminnan jälkiä tunnetaan siis paljon.



Kyseessä on siis muinaismuistolain (295/1963) tarkoittama muinaisesine. Pyydänkin, että täytät oheisen kysymyslehden ja pakkaat löydön sekä kysymyslehden yhdessä vaikkapa kuplamuovipussiin tai pieneen laatikkoon ja postitat tänne Museovirastoon osoitteella Helena Ranta, Museovirasto, PL 913, 00101 Helsinki. Löydön voi lähettää ilmaiseksi eli ilman postikuluja, kun sanoo postissa kyseessä olevan asiakaspalautuksen.



Helena Ranta on arkeologi, joka tuntee hyvin alueen ja pystyy arvioimaan löytöä sekä löytöaluetta hyvin. Helena Rannnan yhteystiedot ovat helena.ranta[at]nba.fi ja puhelin 040 128 6316. Välitän viestisi jo Helenalle, jotta hän voi vähän perehtyä etukäteen asiaan.



Mukavaa torstaita ja syksyä,


Nyt ne tahtoo sen itselle.. Meneeköhän lätyskä pölyttymään jonnekkin varaston nurkkaan vai onkohan tuosta oikeasti hyötyä jollekkin?

Lähetetty: 17 Loka 2013, 18:50
Kirjoittaja Tirehtoori
Ei siitä hyätyä oo kenellekkään...eiköhän museolla ole nuata jo pahvilaatikkokaupalla :roll:

Lähetetty: 17 Loka 2013, 21:19
Kirjoittaja Cujo
No on ainakin mitä myydä. Tossa viestissä ei puhuttu mitään löytöpalkkiosta :o