Kyseessä ei ole mikään erityisen suuri metsäalue, mutta sitäkin korkeampi. Näkymät ovat todella hyvät (tai olisivat ilman puita) ja huipulta on kuulemma näkynyt seitsemän kirkon tornit. Meri ei ole hirveän kaukana, joten paikka on ollut kaiketi saari aikoinaan. Vieressä on maatila, jossa on asuttu vähintään 1500-luvulta lähtien.
Kuvaa aivan huipulta.

Kävimme jo viime kesänä katselemassa ja etsimässä tätä röykkiötä. Saatujen ohjeiden mukaan suuntasimme rinteelle, joka oli aivan täynnä irtokiviä. Ajattelimme, että tätä tarinalla varmaan tarkoitettiin, ja että koko tarina olisi syntynyt vain väärinkäsityksestä. Tutkimme kuitenkin metsäalueen vielä lähes kokonaan, erityisesti etelänpuoleisen reunan, koska siellä päin rantakin nykyään on. Mitään erikoista ei löytynyt.
Viime viikolla sain kuulla sienestämässä olleilta vanhemmiltani lähes huipulla olevasta kivikasasta, kallion pohjoispuolella. Tänään uhmasimme hirvikärpäsiä ja kävimme katsomassa paikan, jonka olimme viime kesänä niukasti ohittaneet.
Ja sieltähän se sitten löytyi. Kivikasa on korkealla kalliolla, muttei kuitenkaan aivan huipulla, vaan hieman alempana tasanteella. Kivikasa on suurimmaksi osaksi sammaleen alla ja halkaisijaa on siksi vaikea tarkalleen sanoa (ehkä noin 5 m). Kivet ovat pyöristyneitä. Kasan vieressä kävellessämme huomasimme, että suurin osa kivistä on tosiaan paksun sammaleen alla ja silminnähtävä paljaiden kivien kasa on vain osa muodostelmaa. Kiviä on mitä ilmeisimmin pengottu, koska siinä on kuoppa ja sammaleesta paljaana oleva pienehkö keko kiviä. Myös kuopan pohja on täynnä kiviä.
Kuvia kasasta:
Käytännössä kiviä on kallion seinämästä lähtien, mutta muodosta on vaikea sanoa tarkemmin paksun sammalkerroksen takia. Kiviä ei kuitenkaan ole hajallaan ympäristössä, vaan ne ovat selvästi yhdessä kasassa.



Kaiveltu osa kivikasaa.

Kaivellun kuopan reuna.



Yritin hieman hahmottaa, millaiselle alueelle kivet on kasattu.

Mitä sanoo raati, röykkiöhauta vai ei?